Počet výsledků: 31

Otevřít filtraci

Haemophilus influenzae typu b neboli Hib je nejvíce virulentní (zjednodušeně řečeno „nejnebezpečnější“) sérotyp bakterie Haemophilus influenzae. Hib je nebezpečný zejména proto, že u předškolních dětí může vyvolat život ohrožující epiglotitidu (zánět hrtanové příklopky) nebo meningitidu (zánět mozkomíšních plen). V České republice se toto onemocnění vyskytuje už jen zřídka, a to díky úspěšnému očkovacímu programu. Viz také Haemophilus influenzae, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae.

Onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae je správnější název pro tzv. hemofilové infekce. Jedná se o jakékoli onemocnění způsobené bakterií Haemophilus influenzae. Některá z těchto onemocnění (pokud se například infekce dostane do ucha) mají mírný průběh, zatímco jiná (například při infekci krevního řečiště) jsou velmi závažná. Lze se nechat naočkovat proti onemocnění způsobenému Haemophilus influenzae typu b. Viz také Haemophilus influenzae, Haemophilus influenzae typu b.

Haemophilus influenzae je druh bakterie, který se poměrně běžně vyskytuje na sliznici horních dýchacích cest. Může způsobovat akutní respirační infekce (včetně zápalu plic), zánět středního ucha či zánět vedlejších nosních dutin, ale i meningitidu nebo sepsi. Odborníci rozlišují šest sérotypů této bakterie, označovaných písmeny „a“ až „f“. Nejvíce virulentní (zjednodušeně řečeno „nejnebezpečnější“) z nich je Haemophilus influenzae typu b, proti kterému se lze nechat naočkovat. Terminologická poznámka: Haemophilus influenzae byl kdysi považován za původce chřipky (angl. influenza), odtud pochází i druhá část jeho latinského názvu. Ve skutečnosti však Haemophilus influenzae chřipku nezpůsobuje. Viz také Haemophilus influenzae typu b, onemocnění vyvolaná Haemophilus influenzae.

Haemophilus ducreyi je bakterie, která způsobuje měkký vřed.

Emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: do jisté míry má i vlastnosti impulzivního typu emočně nestabilní poruchy osobnosti, trpí poruchou sebepojetí, má sklon k intenzivním, nestabilním a krizovým vztahům, vynakládá velké úsilí, aby jej/ji partner(ka) neopustil(a), opakovaně vyhrožuje sebepoškozováním, skutečně provádí sebepoškozování, případně i demonstrativní sebevražedné pokusy, má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ).

Emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: má sklon k nečekanému jednání, bez ohledu na následky, tíhne k hádkám či konfliktům, zvláště pokud mu někdo zabrání v impulzivním chování, má sklon k nezvladatelným výbuchům vzteku a/nebo násilí, často mívá výkyvy nálad. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ).

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Imunopatologická reakce I. typu je jiný název pro alergickou reakci časného typu.

Cukrovka 1. typu je lidové označení pro diabetes mellitus 1. typu.

Imunopatologická reakce IV. typu je jiný název pro alergickou reakci pozdního typu.

Zobrazeno 1 až 10 z 31

Počet výsledků